Z olbrzymią przyjemnością publikujemy dziś kolejny, bajeczny reportaż Światłoczułych. Tym razem zapraszamy na przepełniony uśmiechem i kolorami ślub oraz wesele Magdy i Krzyśka, które odbyło się w lipcu tego roku.

Ceremonia zaślubin miała miejsce w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, przyjęcie weselne zorganizowanao w Hotelu Narvil.

źródło zdjęć: Światłoczuli.pl

28/10/2013

Zastęp druhen ubranych w takie same suknie to chyba najbardziej popularny widok, który przewija się w reportażach z amerykańskich ślubów. W Polsce nie jest jeszcze powszechnie przyjęte, aby narzucać przyjaciółkom, jaką suknię powinny włożyć, podejrzewam jednak, że moda na podobnie ubrane druhny w końcu trafi i do nas. 

Na czele takiego zastępu druhen stoi tzw. Maid of Honor - najczęściej siostra lub najbliższa przyjaciółka panny młodej, która jest odpowiednikiem naszej "Świadkowej". Pozostałe dziewczyny to przyjaciółki i kuzynki. Z reguły panna młoda wybiera kolor lub motyw przewodni ślubu i wszystkie druhny dobierają pasujące do podanego motywu sukienki. Zdarza się również, że to panna młoda wybiera każdą sukienkę i pokrywa koszt ich zakupu. 

Nie ma reguły - część panien młodych woli, aby wszystkie druhny miały identyczne sukienki, zarówno w kolorze jak i w kroju, wtedy należy dobrać taki model, który będzie pasował do różnych typów sylwetek i urody. 

Inne wolą, aby sukienki miały różne kroje, jednak były w podobnym kolorze. Możliwości są nieskończone. Najbardziej popularne są kolory pastelowe, jednak ja jestem fanką ciemnych odcieni sukien, na których tle, biel sukni panny młodej staje się bardzo wyrazista.

Bardzo fajnym pomysłem jest także dobór koloru sukienek druhen do akcesoriów panny młodej - np. koloru butów czy kwiatów w bukiecie. 

Trzeba przyznać, że na zdjęciach wygląda to bardzo efektownie. Na jaki kolor Wy byście się zdecydowały? Do mnie zdecydowanie przemawiają odcienie fioletu i burgundu oraz ciemnej zieleni. Jeśli zdecydowałabym się na zakup sukienek dla mojego zastępu druhen wybrałabym internet. Przeszukalam zalando.pl, można tam znaleźć sukienki w każdym kolorze i w tak wielu krojach, aby ubrać każdą druhnę. Ceny rozpoczynają się od stukilkunastu złotych w górę, więc nie powinno być problemu z budżetem. Oto moje typy. 

Źródło zdjęć: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9-11

Sukienki znalezione na zalando.pl 

21/10/2013

Makijaż to ważny element ślubnej stylizacji. Nie powinien być zbyt delikatny, jednak nie może być także przesadzony. Z reguły panie wybierają smoky eye, w odcieniach brązu, pudrowego różu i delikatnego połysku, do tego subtelny kolor i błysk na ustach. Te bardziej szalone stawiają na kolorową kreskę na powiekach albo mocny odcień pomadki.

Chciałabym się podzielić z Wami dość odważnym pomysłem, jednak wg mnie obroniłby się w nowoczesnej, ślubnej stylizacji. Zaproponowała go Pat Mcgrath, na pokazie kolekcji Christian Dior wiosna/lato 2014, podczas paryskiego tygodnia mody. Chodzi o złote brwi, które jak określiła je sama Pat "są biżuterią na twarzy, złoto jest jednocześnie organiczne i futurystyczne". 

Do stworzenia tego wyjątkowego efektu użyto złotego pigmentu oraz brokatu, który nałożony na brwi i wokół oczu spowodował, że ich kolor stał się bardziej wyrazisty. Całość makijażu jest bardzo naturalna i neutralna. Złota oprawa oczu nie wymaga dodatkowych kolorów ani wymyślnych fryzur, sprawdza się z gładko zaczesanymi włosami i podkreślonymi rzęsami.

Źródła zdjęć: 1 / 2-5

Zagraniczne blogi pokazują piękne śluby, które odbywają się na plaży, w lesie, w ogrodzie, nad basenem i w wielu różnych nietypowych miejscach. W USA praktycznie każdy może udzielić ślubu, musi jedynie posiadać odpowiednią licencję. A jak wygląda sprawa ślubów cywilnych w plenerze w Polsce? 

Po pierwsze formalności

Aby starać się o udzielenie zgody na ślub w plenerze, należy złożyć pisemny wniosek w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego, w którym powinno się uzasadnić dlaczego ślub w plenerze jest konieczny. Ustawa dopuszcza udzielenie go poza budynkiem urzędu w przypadku wystąpienia uzasadnionych podstaw np. pobyt w szpitalu czy w więzieniu. W praktyce jednak pozostawia ostateczne słowo urzędnikowi. Z własnego doświadczenia wiem, że aby przekonać urzędnika do wyrażenia zgody na udzielenie ślubu w plenerze, potrzeba mocnych argumentów. Historia, o romantycznych zaręczynach na plaży czy pierwszym pocałunku na leśnej polanie nie wystarczy. Mnie uratowała m.in. duża liczba gości, bo jak się później okazało sala ślubów pomieściłaby zaledwie 50 osób. 

Po drugie odpowiednie miejsce 

Aby urzędnik wyraził zgodę na udzielenie ślubu poza urzędem, musimy przedstawić mu miejsce, w który chcielibyśmy powiedzieć "tak". Miejsce powinno spełniać pewne warunki. Przede wszystkim powinno być godne, w żaden sposób nie może ośmieszać ani umniejszać znaczenia instytucji państwowych. Obowiązkowo powinno się tam znaleźć godło oraz stół czy pulpit, na którym będzie możliwe podpisanie niezbędnych dokumentów. Warto pamiętać, że oprócz krzeseł dla pary młodej i świadków należy zadbać także o miejsca siedzące dla zgromadzonych gości. Nie można zapomnieć o odpowiednim nagłośnieniu oraz oprawie muzycznej. Powinno się także odpowiednio oznakować trasę dojazdu na miejsce, aby nikt nie zabłądził. Pocieszające jest to, ze coraz więcej restauracji/hoteli/pałaców za dodatkową opłatą oferuje przestrzeń do zawarcia związku małżeńskiego w plenerze, dbając, aby spełniała wszystkie wymagania. 

Po trzecie plan B 

Pogoda to jedyna rzecz, na którą nie mamy wpływu, jednak w przypadku organizacji ślubu w plenerze trzeba mieć zawsze przygotowany plan B, na wypadek niepogody. Najlepiej ustalić wszystko wcześniej -  na przykład to gdzie zostaną rozstawione parasole lub to, czy uroczystość będzie przeniesiona do wewnątrz. Zaoszczędzi to nerwów w dzień ślubu :) 

Idą zmiany

Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych złożyło petycję do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącą nowelizacji przepisów pozwalających na udzielenie ślubu poza budynkiem urzędu stanu cywilnego. Jako główne powody zasadności takiej zmiany podają: po pierwsze niewystarczająco duże sale ślubów w urzędach, które nie są w stanie pomieścić zgromadzonych gości czy choćby dodatkowej oprawy muzycznej, po drugie zaznaczają brak udogodnień dla osób starszych i niepełnosprawnych, które muszą często pokonywać wysokie schody czy zmagać się z ciężkimi drzwiami w budynkach urzędów. Postulują, aby za udzielenie takiego ślubu została pobierana stała opłata, która pokrywałaby koszty dłuższych godzin pracy urzędnika oraz koszty jego dojazdu na miejsce ceremonii. Resort podjął pracę nad nowelizacją ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. 10.09.2013 r. odbyło się pierwsze czytanie. Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1.01.2015 r. Internetową petycję można podpisać TUTAJ.  

Jestem ciekawa co Wy sądzicie na ten temat. 

Zdjęcia: Andrzej Mielcarek 

Miejsce ceremonii: "Siedem Drzew" Biskupice k. Poznania.

Suknia: "Ocean" Anna Kara 

Jeśli nie macie pomysłu na ślubną stylizację warto zajrzeć na wybiegi czołówki światowych projektantów, aby tam odnaleźć inspirację pasującą do siebie. Trudno szukać tam swojej wymarzonej sukni, chodzi mi raczej o zwrócenie uwagi na połączenia tkanin, kolorów i charakter dodatków. W kolekcji Dolce&Gabbana jesień/zima 2013/2014 urzekły mnie piękne koronki, złote dodatki i bordo na ustach.

Propozycja Dolce&Gabbana idealnie sprawdzi się dla panny młodej na okres jesienno-zimowy. Suknia wykończona złotymi akcentami, urzekający kolor bordo na ustach, powtarzający się w manicure i dodatkach. Fryzura z przedziałkiem, delikatnie podpięta z tyłu i nadająca charakteru całej stylizacji, bogato zdobiona opaska.

źródło zdjeć: 1 / 2 / TPB

 

Są takie suknie, które bez względu na lansowane trendy zawsze są na topie. Niezaprzeczalnie do nich zaliczam suknię projektu Reem Acra, z charakterystycznym zdobieniem, w postaci wyszywanych perełkami ramiączek. Na czerwonym dywanie i w regularnej kolecji pojawiła się pierwszy raz w 2008 r. Suknia stała się bardzo popularna, dlatego w katalogu ślubnym gości do dziś. W salonach znajdziecie również jej tańszą wersję z tiulową spódnicą model - Laurel by Reem Acra.

Suknia występuje w kilku odcieniach, od brudnego różu do lśniącej bieli, ze zdobionymi ramiączkami lub bez. W każdej wersji jest subtelna, elegancka i broni się sama, nie wymagając wielu dodatków.

 

 źródła zdjęć: 1 / 2 / 3-4 / 5-6 / 7- 8 / 9 / 10 / 11-13