W dzisiejszych czasach zwyczaje weselne nie są już takie same jakie były, gdy nasi rodzice brali ślub. Dziś pary młode prześcigają się w wymyślaniu atrakcji dla gości, które już na stałe wpisały się w organizację wesela. Dlatego obstawiam, że ten amerykański trend z wykorzystaniem food trucków na weselach wkrótce może stać się bardzo popularny również w Polsce. Tym bardziej, że biznes jedzenia serwowanego na ulicy ze stylowego auta, przyczepy czy roweru kwitnie.

Każdy z nas z pewnością ma już ulubiony truck, więc dlaczegoby nie, zamiast barszczu po północy zaserwować gościom coś z foodtruckowego menu?
Trzeba jednak pamiętać, że wesele to nie jarmark uliczny dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, jak wykorzystać te mobilne jadłodajnie z klasą!

1. Przedstaw menu

Goście w różnym wieku to na polskich weselach norma. Osoby starsze mają tradycyjne upodobania kulinarne i rzadko próbują czegoś nowego. Często kuchnia foodtruckowa łączy w sobie różne smaki i aromaty, więc będą mieli świetną okazję skosztować coś, czego w życiu nie próbowali. 2. Krótkie menu to podstawa 

Wybierz krótkie menu składające się z maksymalnie 3 rzeczy do wyboru, w taki sposób unikniesz długiego oczekiwania na zamówienia przez gości, a jednocześnie nie będzie nudno.

3. Zorganizuj miejsce do siedzenia

Nie pozwól by goście stali w kolejce przy okienku, kilka krzeseł i duży stół z pewnością pomogą w integracji rodzin.4. Różnorodność kluczem do sukcesu 

Idealnie wybrać 2-3 ulubione food trucki. Ważne, aby menu się nie pokrywało.5. Zadbaj o środowisko

Świetnie się sprawdzą papierowe talerze i kubki albo może warto rozważyć jadalne talerze z otrębów pszennych.


 
źródło zdjęć: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 

Kto powiedział, że sesje zdjęciowe muszą się odbywać zawsze gdy świeci słońce? Czasem warto wstać wcześnie rano, pójść nad jezioro i do lasu, aby zrobić wyjątkowe zdjęcia. Dowodem na to jest magiczna, wyjątkowo subtelna i pełna emocji sesja narzeczeńska Agnieszki i Baktasha, wykonana przez team Bajkowe Śluby nad poznańskim jeziorem Malta. Urzekły nas kadry pokazujące małe czułości, mgliste kolory a takze towarzyszy przyszłych Państwa Młodych. Enjoy! 

Autorzy zdjęć: Karolina i Michał z Bajkowe Śluby

Tak wiele dziewczyn marzy o ślubie rodem z amerykańskich filmów: w ogrodzie za domem, na plaży, w lesie lub w górach. Nadchodzi moment, w którym zaręczyny to nie mgliste plany, ale fakt! Po latach snucia planow pozostaje ostatnia kwestia... trzeba go zorganizować. Jednak nie bardzo wiecie jak się za to wszystko zabrać? A więc...

Przepisy zmieniły się w tym roku (2015), więc nie martwcie się na zapas! Zebrałam dla Was garść informacji, abyście nie tylko nauczyli się sprawnie poruszać w gąszczu domysłów i pogłosek, ale przede wszystkim potrafili odpowiedzieć sobie na pytanie – czy ślub plenerowy jest dla Nas?

Ślub w plenerze jest odmianą ceremonii cywilnej.

Prawo zostało zmienione ze względu na te wszystkie pary, które tyle lat brał ślub cywilny we wnętrzach, delikatnie mówiąc, mijających się z definicją słowa „romantyzm” (wyjątkiem jak najbardziej potwierdzającym regułę przeprowadzania ceremonii w urzędzie, były śluby w szpitalach i więzieniach. So. Much. Fun.). Jeśli planujecie ślub kościelny, wiecie pewnie, że nikt Wam go nie udzieli pod najstarszym drzewem w lesie albo w zacisznej parkowej alejce, jeśli więc marzy się Wam romantyczna sceneria, szukajcie małego, drewnianego kościółka w wyśnionej lokalizacji. Ślubny plenerowy jest odmianą ceremonii wyłącznie cywilnej.

Podstawowa różnica między ślubem w urzędzie i w plenerze?

Oczywiście cena. Za udzielenie clubu w wybranej lokalizacji zapłacicie urzędnikowi 1000 złotych. Dużo? Mało? I tak i nie, jest to ponad dziesięciokrotność dotychczasowej opłaty urzędowej, jednak w skali całości ślubnych wydatków kwota ta nie wydaje się aż tak duża. Wymarzona sukienka kosztuje 5000 złotych? W lipcu (czyli właśnie teraz!) trwają wyprzedaże, trafisz na 20% zniżki i proszę – oto budżet na ślub w plenerze!

Rozważcie, czy wybrana lokalizacja faktycznie spełnia Wasze oczekiwania.

Jasne, że pewne miejsca są romantycznie, odcięte od świata, ale pamiętajcie, że w ceremonii nie uczestniczycie tylko Wy, ale też dziesiątki gości, w tym starszych osób. Zastanówcie się, czy górska wycieczka stromymi zboczami nie zniechęci twoich bliskich, albo czy wybrane miejsce oferuje opcję osłony przed deszczem (np. rozstawieniem namiotu), który mógłby negatywnie wpłynąć na nastroje zgromadzonych i Wasze fryzury.

Weźcie pod uwagę wymogi formalne.

Według prawa wybrane miejsce musi być bezpieczne dla gości (to taka uwaga do fanów podwodnych ceremonii) i ma pozwalać zachować uroczystą formę (ślubujecie zawsze w obecności godła Polski). Jednak przede wszystkim ustalcie, któremu urządowi podlega dana lokalizacja, to ważne aby niepotrzebnie nie jedźcić w kilka miejsc.

Potrzebne formalności możecie załatwić podczas jednej wizyty do USC.

Składacie wniosek o udzielenie ślubu w plenerze (podajcie konkretne informacje nt. miejsca oraz argumenty za tym przemawiajace), skrócone odpisy aktu urodzenia (otrzymacie je w stosownym do miejsca urodzenia urzędzie miasta/gminy), podajecie poparte dowodami osobistymi swoje dane oraz dane świadków (ich dowody możecie donieść później). Płacicie za wystawienie aktu zawarcia małżeństwa (84zł) i za udzielenie ślubu w plenerze (1000 zł, choć to zwykle bliżej daty samego ślubu). Nie wybierajcie się do urzędu nie wczesenij niż 6 miesięcy i nie póżniej niż 1 miesiac przed datą ślubu.

A w razie trudności w przekonaniu do swojej wizji urzędników, pamiętajcie, jak ważna jest rozmowa! Dla nich to też nowość i często wcześniej nie spotkali się z propozycją wykorzystania np. polany w lesie. Postarajcie się więc, aby zrozumieli dlaczego Wasz pomysł jest najlepszy na świecie i jak naturalnie wpasowuje się w nowelizację ustawy – bądźcie gotowi zawalczyć o swoje marzenia.

Autorka tekstu: Justyna Kościelska

jakzorganizowacwesele.com

Prezenty czy pieniądze? To odwieczne pytanie, jakie zadają sobie goście weselni! Minęły już czasy, kiedy w prezencie ślubnym otrzymywało się 5 mikserów, 2 serwisy obiadowe i 4 żelazka. Najczęściej Państwo Młodzi, chcąc uniknąć takiej sytuacji zamieszczają stosowną informację na zaproszeniach. Nie chcą otrzymać prezentów, tylko proszą o pieniądze, które potem będą mogli wykorzystać na dowolny cel np. podróż poślubna, urządzenie domu itp. Podobnie zrobiłam sama na swoim weselu. Jednak jedna para gości wyłamała się z tego schematu i sprezentowała nam zestaw pięknych porcelanowych kubków z kwiatowym motywem. Na początku stwierdziłam, że to niepotrzebnie wydane pieniądze, ale po pewnym czasie doceniłam ten gest i muszę Wam powiedzieć, że jest to coś co codziennie mi przypomina o naszym ślubie i weselu. Może więc warto jednak wrócić do tradycji wręczania prezentów, które będą za 10 / 15 / 20 lat przypominały Wam o ślubie? Moi rodzice do dziś mają komplet kieliszków oraz sztućce, które otrzymali w prezencie ślubnym. Za każdym razem, gdy ich używamy przy jakiejś okazji opowiadają weselne angedoty i wspominają tamten czas. Uważam, że jest to niezwykle fajne. Gdybym dziś organizowała ślub, chciałabym dostać więcej prezentów. 

Poniżej przedstawiam Wam moje pomysły na prezenty dla różnych Par Młodych, może Was zainspirują. Wychodzę z tego założenia, że prezenty powinny być dobrane pod konkretnych ludzi i ich upodobania, ale jednocześnie dobrze, gdy są na tyle oryginalne i ponadczasowe, że Państwo Młodzi z chęcią będą z nich korzystać. Do tego wcale nie muszą być drogie, ważne by były przemyślane. 

1. Zestaw ręczników 2. Pościel 3. Ramki na zdjęcia 4. Kawiarka i dzbanek do herbaty 5. Drewniana taca i patera


1. Bambusowe sztućce do sałaty 2. Piętrowa patera 3. Zestaw świeczników 4. Zestaw do napojów 5. Talerze z łupka

1. Lustro  2. Stolik w industrialnym stylu 3. Lampa podłogowa 4. Zestaw wazonów 5. Zestaw filiżanek do esspresso.

Wszystkie wybrane przeze mnie prezenty pochodzą z oferty Westwing Home & Living.

Portal Westwing.pl przygotował stronę specjalnie dla poszukiwaczy inspiracji ślubnych "Powiedz Tak". Znajdziecie tam nie tylko ciekawe pomysły, ale także dużo porad eksperckich, które pozwolą Wam na sprawną organizację ślubu i wesela. 

Wydawałoby się, że w kwestii fryzur ślubnych wszystko już było. Od tradycyjnych upięc z welonem, przez bardziej ekstrawaganckie, geometryczne fascynatory, aż do niepodzielnie rządzących od kilku lat kwiatowych wianków. Jednak w dobie, kiedy włosy można pofarbować praktycznie na dowolny kolor, musiał nadejść taki moment, że kolory wkroczą na sale weselne. Zdaję sobie sprawę, że jest to trend zarezerwowany dla wąskiej grupy kobiet, jednak przyznajcie, że włosy w pastelowych odcieniach różu, fioletu czy błękitu, w połączeniu z wiankami wygladają conajmniej magicznie.

źródło zdjęć: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 /