Popcorn bar, czyli kukurydza na salonach
13/03/2012

Czy jest ktokolwiek, kto nie lubi dobrze przyrządzonego popcornu? Wątpię. Z kinowych sal i domowych kanap wreszcie trafia na salony w iście królewskim stylu. Wymieszany z masłem i karmelem mieni się niczym prawdziwe złoto.

Nieważne czy planujesz skromne czy wystawne przyjęcie możesz zaproponować swoim gościom mix smaków cudownej, prażonej kukurydzy. Jest niedrogi w przygotowaniu, uwielbiany przez dzieci, a dobrze przyprawiony zaspokoi nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Karmelowy, czekoladowy, cynamonowy, imbirowy - możliwości sa ogromne! Popcorn bar to świetny pomysł!

Popcorn najlepiej prezentuje się w szklanych, przeźroczystych pojemnikach. Należy pamiętać, aby przygotować również eleganckie pudełka, do których będzie można nakładać przekąski.

Popcorn w wybranym smaku można podzielić na indywidualne porcje albo pozwolić, by każdy nakładał sobie odpowiednią ilość z dużego naczynia.

Ciekawy pomysł na popcornowy bar znalazłyśmy na Utterly Engaged. Naturalny, świeżo prażony popcorn + osobno ułożone dodatki dają możliwość stworzenia przez gości swojej ulubionej kompozycji smakowej. Świetne prezentuje się podzielony na porcje, w ozdobnych, foliowych rożkach włożonych do wysokich kieliszków.

Goście będą zachwyceni!

Przepisów na słodki popcorn szukajcie już wkrótce na naszym blogu.

źródła:  www.theflirtyblog.com /  carmageddon-blogs.blogspot.com / www.lavitabellaeventsandweddings.wordpress.com / www.popcornpalace.com / www.utterlyengaged.com

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Różowa Beza zastrzega sobie prawa do usuwania komentarzy zawierających treści wulgarne