Papel picado - ozdobna wycinanka
03/05/2012

Wyobrażając sobie przyjęcie weselne na powietrzu pierwsze skojarzenie jakie przychodzi nam na myśl, to kolorowe, powiewające na wietrze papierowe girlandy - papel picado!

Papel picado w dosłownym tłumaczeniu to wycinany/perforowany papier. Jednak to nie tylko skrawek papieru. Nazwa ta odnosi się do tradycyjnego, meksykańskiego rzemiosła cięcia papieru, wywodzącego się z czasów azteckich, kultywowanego do dziś. Papel picado w postaci kolorowych łańcuchów ozdabia obchody wszystkich najważniejszych świąt kościelnych i uroczystości rodzinnych w Meksyku. Wykonywany jest z kolorowej bibuły, całkowicie ręcznie. Ozdobne wzory na papierze wycinane są za pomocą małych, ostrych nożyczek lub dłut. Na kolorowych girlandach dominują elementy kwiatowe, liście, anioły a także postaci świętych.

Papel pidaco jako dekoracja staje się coraz bardziej popularny również w innych krajach, szczególnie podczas wesel. Nadaje przyjęciu swobodnego, rodzinnego charakteru. Na portalu etsy.com znajdziecie osoby, które na zamówienie przygotują spersonalizowany papel picado z waszymi imionami i datą ślubu! Nie jest to jednak mały wydatek, ale… osobom mającym trochę wolnego czasu i zapałau artystycznego podpowiemy, że proste wzory można w łatwy sposób przygotować samemu!

źródła zdjęć: 1,2 etsy.com / 3. loveala / 4. jenstewartphotography / 5. dandelionandgrey / 6. rosieparsons

1 komentarz

monices napisał(a)
2012-06-19 19:55
beautiful
Zostaw komentarz

Różowa Beza zastrzega sobie prawa do usuwania komentarzy zawierających treści wulgarne