Wino na weselu
24/05/2012

Jesteśmy otwarte na ludzi z pasją, dlatego, gdy poznałyśmy Jakuba od razu wpadł nam do głowy pomysł, aby zaprosić go do współpracy. Jego pasją jest wino. Próbuje, testuje, poleca i doradza m.in. na łamach swojego bloga o winach czerwone-czy-biale. W związku z tym nasunęły się nam pytania, a co z winem na weselu? Coraz bardziej popularne, ale czy na pewno dobrze dobierane i serwowane? Poprosiłyśmy Kubę, aby zebrał dla nas garść wskazówek, dla każdego kto zastanawia się jakim winem poczęstować swoich gości.

 

Nie da się ukryć, że Polacy coraz częściej sięgają po trunki, które niosą ze sobą mniej procentów. Rzadziej na naszych stołach pojawia się wódka, często wypierana jest przez piwo, wino lub kolorowe drinki. Podobny trend można zauważyć na przyjęciach weselnych. Piwo oraz wino stały się pozycją obowiązkową, a ilość wódki nie jest już wyznacznikiem dobrej zabawy. W związku z tym stajemy coraz częściej przed pytaniem: jakie wino wybrać i jak je podać na naszym przyjęciu? Oto kilka żelaznych zasad, których koniecznie musicie przestrzegać, jeśli chcecie, aby kupione przez Was wino było idealne na tę wyjątkową okazję.

Białe wino

Na weselach organizowanych w ciepłe dni świetnie sprawdzą się wina białe. Białe wina niosą ze sobą dużo świeżości i orzeźwienia, które w gorący wieczór będą bardzo pożądane. Pamiętajcie jednak o kwestii temperatury, w której podajecie wino. Białe wino nalewane do kieliszków nie powinno przekraczać 12-14 stopni Celsjusza. Jeśli podajecie wino zbyt ciepłe, to straci ono swoje odświeżające właściwości, będzie kwaśne, męczące i po prostu niesmaczne.

Czerwone wino

Na przyjęcie, które przypada na zimniejszą porę roku przygotujcie więcej win czerwonych, które w taką pogodę zdecydowanie lepiej się sprawdzą. Temperatura tych win powinna oscylować w okolicach 16-18 stopni, więc jeśli na sali jest ciepło, to wina też lepiej trochę schłodzić przed podaniem.

Pamiętajcie o różnorodności 

Pamiętajcie, że ciągle wśród Polaków panuje moda na wina półwytrawne i półsłodkie, dlatego jeśli wolicie wina mocno wytrawne, nie kupujcie wyłącznie takich win. Postarajcie się, aby na stole pojawiło się wino o różnym profilu smakowym, aby goście mogli wybrać coś dla siebie.

Wino serwujcie w kieliszkach 

Zadbajcie o to, aby na stole pojawiły się kieliszki. W idealnej sytuacji powinny pojawić się różne kieliszki do wina białego i czerwonego. Jeśli jednak nie macie takich możliwości, to postarajcie się o uniwersalne kieliszki, które pozwolą gościom cieszyć się winem. Unikajcie jak ognia sytuacji, w której nie będzie w ogóle kieliszków, a goście będą musieli pić wino ze szklanek. Wino w szklankach szybko się ogrzewa (ciepłem dłoni) i jego temperatura znacznie wzrasta, co znacząco wpływa na odbiór wina.

Drogie nie znaczy dobre

Nie musicie wydawać fortuny na wino. W Polsce wino nie jest najpopularniejszym trunkiem, więc jeśli nie macie wśród znajomych i rodziny dużego grona wielbicieli win, to spokojnie możecie kupić dobre wino już za kilkanaście złotych. Spróbujcie najpierw sami wina, które chcecie podać na weselu zanim kupicie ich większe ilości. Jeśli macie choć cień wątpliwości, co do jakości tych win, to lepiej sięgnąć po inne butelki.

MIT! Wino im starsze tym lepsze

Większość win dostępnych na rynku nie jest przeznaczona do starzenia. Zasada "wino im starsze tym lepsze" tyczy się jedynie wyjątkowych win, więc jeśli kupujecie wina z półki ekonomicznej (w granicy do 50 zł), to lepiej kupować najnowszy możliwy rocznik. Jeśli ktoś będzie chciał Wam sprzedać białe wino z 2003 roku za 15 zł, to możecie być pewni, że sprzedawca chce po prostu pozbyć się zalegających u niego butelek.

MIT! Wina zakręcane nakrętką są gorszej jakości

Zadbajcie o to, aby na sali dostępny był co najmniej jeden korkociąg lub kupcie wina zakręcane nakrętką. Wbrew powszechnej opinii wina te niczym nie ustępują winom zamykanym korkiem, a ich otwieranie jest zdecydowanie wygodniejsze. Wina zamykane nakrętką mają też wielką zaletę nad winami zamykanymi korkiem naturalnym - wśród tych win rzadziej trafiają się wina zepsute, gdyż często wina psują się właśnie od korka, którym są zamknięte.Jesteśmy przekonani, że powyższe zasady pozwolą Wam i Waszym gościom cieszyć się winem. Już niedługo przedstawimy propozycję kilku butelek, za którymi warto się rozejrzeć i kupić na przyjęcie.

źródła zdjęć: 1. / 2A. / 2B. / 3. / 4. / 5. / 6. / 7. / 8

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Różowa Beza zastrzega sobie prawa do usuwania komentarzy zawierających treści wulgarne