Goście, goście
17/06/2012

Właściwe rozsadzenie gości na weselu to nie lada wyzwanie. Trzeba zadbać o to, aby osoby które ze sobą usiądą przy jednym stole znalazły wspólny język i  bawiły się razem przez cały wieczór. Niektóre Pary Młode przy rozsadzaniu gości kierują się wiekiem, sadzają młodych z młodymi, a starszych ze starszymi. W ten sposób rodziny się mieszają i wspólnie świętują. Innym kluczem może być podział na rodzinę Pana Młodego i Panny Młodej (wersja najbezpieczniejsza), jeszcze innym na rodzinę i znajomych. Ostatecznie wychodzi na to, że ile Par Młodych tyle rozwiązań.

Obojętnie jaki klucz rozsadzania gości przyjmiemy, należy ich poinformować, przy którym stole mają zasiąść.

W Polsce bardzo popularne jest przypisywanie miejsca każdej osoby. W tym celu na dużej tablicy (z reguły jest to sztaluga) ustawionej przy wejściu do sali weselnej umieszcza się schemat rozmieszczenia stołów (stoły są ponumerowane) wraz z nazwiskami przypisanymi do danego numeru.

Przy niewielkim nakładzie pracy można samemu wykonać tablice rozmieszczenia stołów, które z powodzeniem mogą zastąpć tradycyjne i oklepane sztalugi. Poniżej dowód. Z pomocą drewnianej deski, farby, kilku ozdobnych pinezek oraz papierowych serwetek udało się stworzyć prostą, ale bardzo oryginalną tablicę.

Pomysł informowania gości o ich miejscach, zaobserwowany na amerykańskich weselach daje gościom dużo więcej swobody. Przy wejściu do sali znajduje się tablica lub stół, na którym poustawiane są winietki z nazwiskami zaproszonych osób. Przy każdym nazwisku widnieje numer stoika. Gość zabiera winietkę, udaje się do swojego stolika i tam wybiera miejsce, które mu najbardziej odpowiada lub takie, które jeszcze jest wolne. Stawia winietkę obok talerza i zasiada do stołu.

Winietki oraz tablice mogą przyjmować najróżniejsze formy i wykorzystywać najbardziej zaskakujące dekoracje i elementy. Poniżej kilka przykładowych aranżacji.

Trochę bardziej skomplikowana w przygotowaniu (w porównaniu do drewnianej tablicy) będzie tablica z kolorowym origami. Jest to świetny sposób na podkreślenie motywu przewodniego przyjęcia. Statki, żurawie, wiatraki to już jest kwestia Waszego wyboru. 

Zdecydowanie fantazyjnym pomysłem jest drzewo gości, jednak nadaje się raczej na przyjęcia z mniejszą liczbą osób. Przy dużej ich liczbie bardzo trudne byłoby znaleźć swojego nazwiska. Bez dwóch zdań drzewo wygląda bardzo wyjątkowo i z pewnością jest piękną ozdobą sali weselnej. 

Kilka innych inspracji: 

Gipsówka dobra na wszystko ;) 

Zielona trawa.

Drobne smakołyki dla gości - na słodko lub dietetycznie:) 

Oznaczenie miejsc przy stołach może być ciekawsze od postawienia tekturowej winietki z nazwiskiem obok talerza... 

Źródła: tablica z papierowymi serwetkami / statki / drzewo / papierowe rulony / widelce 1 / widelce 2 / kwiaty / gipsówka / trawa / pączki / jabłka 

2 komentarze

pati napisał(a)
2012-06-18 19:00
najlepsza zielona trawka :)
gumi jagoda napisał(a)
2012-06-19 22:45
zielona trawka dobra :) ale wszystko zalezy od stylu sali itd... fajne pomysly...
Zostaw komentarz

Różowa Beza zastrzega sobie prawa do usuwania komentarzy zawierających treści wulgarne