22 CZE
Noc Kupały 2012

Uczestniczycie w obchodach Nocy Kupały? W tradycji słowiańskiej to jedno z najradośniejszych świąt w roku, poświęcone żywiołom o oczyszczających mocach, czyli wodzie i ogniu. To również święto Słońca i Księżyca. Istnieje nawet litewska pieśń, nawiązująca do Nocy Kupały, która opowiada ich miłosną historię: "Po stworzeniu świata, Księżyc ożenił się ze Słońcem. Kiedy jednak Słońce po nieprzespanej nocy poślubnej wstało i wzniosło się ponad horyzont, Księżyc je opuścił i zdradził z Jutrzenką. Od tamtej pory oba ciała niebieskie są wrogami, którzy nieustannie ze sobą walczą i rywalizują – najbardziej podczas letniego przesilenia, kiedy noc jest najkrótsza, a dzień najdłuższy."

Noc Kupały to przede wszystkim święto miłości i płodności. Wszelkie obrzędy przeprowadzane podczas tej nocy miały zapewnić świętującym miłość, zdrowie i urodzaj. Tym najbardziej znanym jest puszczanie wianków, które stanowiły swoistą wróżbę dla puszczających je młodych dziewczyn. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to szybkie zamążpójście. Jeśli odpłynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko, gdy spłonął doszczętnie, utonął lub zaplątał się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną ;). 

W czasach, gdy kojarzenie małżeństw należało do rodziny, dla dziewcząt, które chciały uniknąć zwyczajowej formy dobierania partnerów Noc Kupały była szansą na zdobycie tego wybranego. W porozumieniu z dziewczętami kawalerowie wyławiali konkretne wianki, w ten sposób łącząc się w pary i unikając złośliwych komentarzy. Ha!

Tradycja Nocy Kupały może nie w takim stopniu jak kiedyś, ale podtrzymywana jest do dziś. W Poznaniu oprócz tradycyjnych obrządków, Fundacja ARS od trzech lat organizuje widowisko puszczania lampionów, które unosząc się do nieba mają symbolizować spełniające się życzenia. To dobry pomysła na to, aby pokazać jak ciekawe może stać się połączenie tradycji z nowoczesnością. W tym roku była to próba bicia rekordu Guinessa, który na razie należy do Indii. 25 marca 2012 r. wypuszczono tam w niebo 11 856 lampionów, znalazłyśmy też niepotwierdzone informacje, że rekord ten został pobity w Rumunii - 12 500 wypuszczonych lampionów. Nie mamy jeszcze informacji jaki wynik udało się osiągnąć w Poznaniu. Poniżej kilka zdjęć z wczorajszego wieczoru.

1 komentarz

Ilonka napisał(a)
2012-06-24 19:28
Noc kupały to świetna zabawa. Byłam na niej w Poznaniu i to coś niesamowitego. Swoją drogą lampiony są świetnym pomysłem na wesele, ale trzeba uważać by w pobliżu nie było pól lub drzew...szczególnie w pomorze suchej, bo wesele pomorskie może przerodzić się w straszny dzień, zamiast najpiękniejszy :/
Zostaw komentarz

Różowa Beza zastrzega sobie prawa do usuwania komentarzy zawierających treści wulgarne