Suknia ślubna KNOW HOW
05/11/2012
Tagi: moda

Wybór sukni ślubnej to jeden z najważniejszych elementów przygotowań. To oczywista oczywistość, że w dniu ślubu wszystkie oczy zwrócone są na Pannę Młodą, powinna więc wyglądać w tym dniu jak milion dolarów $). Suknia spełnia w tym kluczową rolę. Jej  zadaniem jest eksponowanie atutów PM oraz ukrycie wszelkich niedoskonałości. Powinna odzwierciedlać charakter kobiety i stanowić tło dla jej urody!

Zastanawiałyście się jak znaleźć tą jedyną, idealną suknię, która powali na kolana przyszłego męża i oczaruje wszystkich gości? Podczas własnych poszukiwań zebrałyśmy kilka uwag i wskazówek, które mogą być przydatne podczas Waszych wyborów. Na każdym z etapów starałyśmy się znaleźć kluczowe kwestie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. A więc...

Po pierwsze inspiracja!

Warto przed przystąpieniem do wizyt w salonach sukien ślubnych przejrzeć dostępne kolekcje w Internecie. Projektantów sukien ślubnych jest całe mnóstwo, ciężko znać wszystkie nazwiska, dlatego warto odwiedzać strony internetowe o tematyce ślubnej. Na ich łamach można znaleźć prezentacje najciekawszych kolekcji, co zdecydowanie oszczędza czas. Jednak musicie pamiętać, że na blogach/portalach znajdziecie projektantów z całego świata, a tylko niektóre firmy są dostępne w Polsce. Generalnie nie chodzi o to, aby znaleźć w Internecie konkretną sukienkę, którą chcesz, tylko określić, co się podoba a co nie. Warto, więc przygotować sobie tablice inspiracji, które wyznaczą styl i charakter, który chcesz osiągnąć. 

Po drugie suknia z salonu czy szyta przez krawcową wg zdjęcia?
 
W tym wypadku opinie są podzielone. Szycie sukni wg zdjęcia ma z pewnością szereg zalet. Możesz mieć suknię, która nie jest dostępna na polskim rynku, jej koszt przewyższa założony budżet lub jest inspiracją modelu autorstwa światowego projektanta. Tutaj jednak musisz uważać, gdyż bardzo często jest tak, że suknia krojem będzie idealnie imitować tą od projektanta, jednak materiały, koronki i ozdoby będą się różnić od tych ze zdjęć, zwyczajnie dlatego, że niektóre firmy mają wyłączność na wykorzystywane tkaniny przez kilka sezonów i nie są one dostępne w sprzedaży. Główną wadą szytych sukien jest to, że dopiero, gdy krawcowa ukończy pracę zobaczysz ostateczny efekt. Niekoniecznie może on spełniać Twoje oczekiwania. Jednak jeśli jesteś kreatywna, lubisz tworzyć i dodawać coś od siebie to warto znaleźć fachową firmę krawiecką, która stworzy suknię Twojego projektu. Jedyną i niepowtarzalną.
 
Jest oczywiste, ze suknie dostępne w salonach możesz przymierzyć i zobaczyć od razu na sobie. Często istnieje możliwość wprowadzania niewielkich modyfikacji do projektu wg życzenia. Najczęściej dotyczą one zmiany koloru materiału, kształtu dekoltu, wielkości trenu czy objętości spódnicy. Na pewno więcej ewentualnych modyfikacji możesz wprowadzić w sukniach szytych przez polskie firmy niż w modelach, które trafiają do salonów z zagranicznych pracowni.
Po trzecie nowa czy z komisu?

To pytanie pewnie zadaje sobie niejedna przyszła Panna Młoda. Stare porzekadło mówi, że Panna Młoda powinna mieć coś nowego, coś starego, coś niebieskiego i coś pożyczonego. Najczęściej tą nową rzeczą jest właśnie suknia! Jednak nie można ukrywać, że te z komisu zdecydowanie kuszą cenami oraz faktem, że nie trzeba czekać pół roku na ich uszycie. Największym wyzwaniem jest znalezienie konkretnego modelu w odpowiednim rozmiarze. Gdy to się uda wystarczy wykonać drobne korekty i suknia gotowa. Komisy znajdujące się przy salonach sukien ślubnych najczęściej posiadają modele z najnowszych kolekcji, w bardzo dobrych cenach a do tego świadczą usługi krawieckie. Jeśli polujecie na konkretny model to może warto przejrzeć komisowe wieszaki? 

 
Nie bój się doradztwa
 
W renomowanych salonach sukien ślubnych pracują panie, które znają kolekcje na wylot. Warto im zaufać i posłuchać ich rad, gdyż mają w tym duże doświadczenie. Warto również przedstawić im swoje tablice inspiracji, aby wiedziały co nam się podoba, a co nie. Z ich pomocą z pewnością znajdziesz suknię idealną dla siebie. Oczywiście nie możesz zapomnieć o doradztwie najbliższych, jednak na przymiarki nie zabieraj ze sobą Pana Młodego. Nie ma nic lepszego niż widok zdziwienia na jego twarzy, gdy po raz pierwszy ujrzy Ciebie w sukni, a poza tym to podobno przynosi pecha ;)  
Umów się na wizytę

Zdecydowanie polecamy telefoniczne umówienie terminu niż pójście na tzw. "żywioł". Na przymiarkę kilku sukien musisz przeznaczyć ok. godziny.

Suknię z katalogu zamów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem

Uszycie nowej sukni ślubnej z katalogu trwa od 4 do 6 miesięcy. Jeżeli wybierzesz projektanta z zagranicy np. z Hiszpani czy USA, do tego czasu musisz doliczyć jeszcze transport sukienki do salonu. A to może wydłużyć czas oczekiwania o kolejny miesiąc. Żeby uniknąć stresu i nerwów bardzo ważnym jest, aby o sukni pomyśleć najwcześniej jak się da. Wybór jest ogromny, dlatego na zapoznanie się z ofertą lokalnych salonów oraz podjęcie decyzji też trzeba przeznaczyć trochę czasu. 

Koszt nowej sukni to kilka tysięcy złotych

Zakres cenowy sukien ślubnych dostępnych w salonach jest bardzo szeroki. Ceny dobrej jakości sukien zaczynają się od ok. 2500 - 3000 zł w przypadku polskich marek. Zagranicznie kolekcje np. hiszpańskie i amerykańskie są zdecydowanie droższe. Na suknię Pronovias czy Justin Alexander trzeba przeznaczyć ok. 5000 - 6000 zł. Wszelkie dodatki do sukni np. pasek, broszka, to rząd kilkuset złotych.

Gdy już zdecydujesz się na konkretny model i zamówisz suknię pozostanie Ci dobór dodaktów takich jak buty, bielizna czy biżuteria. Czas oczekiwania na suknię jest idelanym momentem, aby skompletować wszystkie akcesoria. Warto również spotkać się z makijażystką oraz fryzjerem, podpowiedzą jaki make up i fryzura będą najlepiej pasować do Ciebie i Twojej sukni ślubnej. 

Pierwsza przymiarka miesiąc przed ślubem 

Suknia do salonu trafia zazwyczaj miesiąc przed ślubem. W tym czasie odbywają się ostatnie przymiarki i poprawki. Wszystko po to, aby suknia w dniu ślubu leżała idealnie. Dlatego na pierwszą przymiarkę najlepiej mieć już wybrane buty i bieliznę! Warto także przygotować akcesoria - ozdoby do włosów czy pasek. Suknia jest gotowa zazwyczaj na tydzień przed ślubem. Odbierając ją z salonu koniecznie przymierz ją jeszcze raz. Masz wtedy ostatnią szansę, aby sprawdzić czy wszystko odpowiednio leży, nic nie uwiera, nic się nie ciągnie i nie odstaje. Gdyby było coś nie tak, jest jeszcze czas, aby to poprawić! 

Co z suknią po ślubie? 

Suknia ślubna może być niezwykłą pamiątką, co jednak zrobić, gdy nie chcesz magazynować jej długie lata w garderobie? Salony dają możliwość oddania sukni w komis i pomagają przy jej sprzedaży. Należy jednak spełniać odpowiednie warunki: 

  • suknię możesz oddać do komisu w salonie, w którym została zakupiona,
  • należy oddać ją najpóźniej 2-3 miesiące po ślubie, nie później (salonom zależy, aby w komisie znajdowały się suknie z najnowszych kolekcji),
  • suknia w komisie zostaje ok. rok, jeśli w tym czasie się nie sprzeda pozostaje sprzedaż na własną rękę.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Was pomocne. A może chciałybyście coś dodać od siebie? Zapraszamy do zamieszczania komentarzy i kontaktu z nami. 

W treści posta zamieściłyśmy szkice z tegorocznych pokazów New York Bridal Fashion Week 2012. 

źródło szkiców : www.brides.com

1 komentarz

Marta, www.zrobmywesele.pl napisał(a)
2013-08-13 21:13
Świetny artykuł! A te rysunki - rewelacja!
Zostaw komentarz

Różowa Beza zastrzega sobie prawa do usuwania komentarzy zawierających treści wulgarne